Photos kindly donated by Mark Warr Mwi Photography 

 

Finn Valley RC hosted this event at Topthorn on Saturday 14th February, entries started rather slowly but then rapidly picked up as riders were wanting a warm up before the team competition.   A new competition introduced in 2015 is the Winter Intermediate team jumping qualifier for Bury Farm Winter Championships in May. We had two Junior teams entered;   Finn Valley and Beccles & Bungay with Finn Valley just missing out on qualifying coming second to Beccles & Bungay. There was good competition for the Senior title with six qualifying teams and three non-qualifying teams. Carleton took the honours, closely followed by Finn Valley in 2nd, Halseworth in 3rd and High Fen in 4th.  Good luck to all winning teams at the championships. 

 

We would like to thank all our sponsors Class Act Embroidery, Ride-Away in Ipswich, Tack and Turnout, Charlotte Bullard Equine Sports Therapist, Bed-Down Horse Bedding and Saracens Horse Feeds, we are very grateful to all of them for their support.

 

Thank you also to all our helpers and the judges Gill Lloyds and Carole Edwards who did a great job and Mark Warr who was the photographer.

 

The results of the classes are as follows:

Class 1 (55cm)

1st Kirsty Dawes & Walter (Member)

2nd Ben Kenyon & Ruby (Member)

 

Class 2 (65cm)

1st Fleur Ludgrove & Tom

2nd Sue Tomlin & Mr Bojangles (Member & Winner of Lorna Underwood Memorial Trophy)

3rd Ben Kenyon & Ruby (Member)

4th Jackie Street & Licaro’s Pride (Member)

5th Megan Forman & Tullamore Woodrow

6th Anne Corke & Spider (Member)

 

Class 3 (75cm)

1st Fleur Ludgrove & Tom

=2nd Kirsty Dawes & Black Pudding (Member & Winner of Rebecca Rice Memorial Trophy)

=2nd Lauren Johnson & My Destiny (Member & Winner of Rebecca Rice Memorial Trophy)

4th Jasmin Hawkins & Paddy (Member)

5th Daisy Kiddy &Weather Oak Manor Velvet (Member)             

6th Imogen Hughes (Member)

                                                                          

Class 4 (85cm)

1st Connor Sharpe & Whipple Tree Elle                                          

2nd Kirsty Dawes & Black Pudding (Member)

3rd Charlotte Long & Karachi (Member)

4th Julia Sheppard & Possibilities (Member)

5th Charlotte Johnson & Chilli (Member)

6th Louise Thompson & Loreto (Member)

 

Class 5a (Juniors)

1st Beccles & Bungay

2nd Finn Valley

 

Class 5b (Seniors)

1st Carleton

2nd Finn Valley

3rd Halesworth

4th High Fen

 

Class 6 (95cm)

1st Rosie Stevens & Alwyn (Member)

2nd Maisie Peel & Ludat

3rd Sophie Tarrant & Travelling Gold (Member)

4th Oliver Hood & Jack

 

Class 7 (105cm)

1st Maisie Peel & Ludat

2nd Sophie Tarrant & Travelling Gold (Member)

3rd Rosie Stevens & Alwyn (Member)

 

 

 

 

 

Winter Intermediate SJ Qualifier

Charlotte Long 

Kirsty Dawes

Jess Mace

Jackie Street

Caitin Pugh

Emma Glover